Komunikaty techniczne

Uwaga na groźne maile od dostawców paczek

W ostatnich dniach zauważyliśmy znaczny wzrost maili o charakterze „ransomware”.

Maile mają na celu skłonienie użytkownika do kliknięcia w link ze szczegółami informacji o rzekomej przesyłce z DHL lub Poczty Polskiej. Może to skutkować uruchomieniem wirusa, który szyfruje pliki w komputerze i żąda następnie okupu za odblokowanie komputera użytkownika.

Aby się przed tym uchronić – warto zwrócić uwagę na to, czy mail jest poprawny językowo oraz z jakiego adresu został wysłany. Dobrze też podejrzeć adres, na który kieruje link. W mailach od nadawców podszywających się pod Pocztę Polską jest mowa o opłacie za przechowanie nieodebranej paczki, w mailach z DHL widoczne są błędy literowe, związane z obsługą polskich znaków.

W razie uruchomienia załącznika ryzykujesz utratę dostępu do Twoich danych na komputerze lub instalację innego, złośliwego oprogramowania (w tym przechwytującego dostęp do Twojej skrzynki mailowej oraz wysyłającego spam w Twoim imieniu).

Nasze zalecenia

Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności przy otwieraniu korespondencji od dostawców przesyłek.

Warto przypomnieć, iż skuteczną metodą ochrony przed tego rodzaju atakiem jest regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa i przechowywanie ich w innym urządzeniu.

Jeśli już otworzysz złośliwy załącznik, to najprawdopodobniej komputer właśnie szyfruje kolejno Twoje pliki. Natychmiast go wyłącz i zrób kopię niezaszyfrowanych plików, np. podpinając dysk pod inny komputer.

Więcej o zagrożeniu w serwisie Niebezpiecznik.pl: tutaj